Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karmisz kaczki chlebem? To błąd. Kiedy i czym dokarmiać ptaki w okresie zimowym? Sprawdź!

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Czy to już czas, by dokarmiać kaczki i inne ptactwo?
Czy to już czas, by dokarmiać kaczki i inne ptactwo? Grzegorz Dembiński/Archiwum Polska Press
Nadmiar chleba, który robi się czerstwy? Będzie dla kaczek. Z tego założenia wychodzi większość Polaków. Zwłaszcza w okresie zimowym podczas spacerów dokarmiamy ptaki kawałkami pieczywa. Okazuje się, że ten rodzaj pożywienia wcale nie jest dobry dla zimujących zwierząt. Co więcej, nie wolno ich karmić za wcześnie, nawet na początku zimy mogą stracić swój instynkt i naturalny rytm życia.

Spis treści

Zima w pełni. Dni są krótkie, pada śnieg, temperatury także idą w dół. Człowiek oswaja się z mrozami, podobnie zwierzęta robią wszystko, aby przetrwać ten trudny okres. W przypadku ptaków część migruje do cieplejszych miejsc, część zostaje.

Niektóre ptaki zostają na zimę w Polsce. Kiedy zacząć je dokarmiać?

Zimą widok sikorek, jemiołuszek, kaczek, łabędzi lub wron nikogo nie dziwi. Ptaki te są obecne w przestrzeni miejskiej. Wielu z nas dokarmia je, gdy spadnie pierwszy śnieg. Czy to błąd? O ile pomoc człowieka jest potrzebna, o tyle działania muszą być rozważne. Kaczek lub gołębi nie można oduczyć samodzielności zbyt wcześnie.

Dopóki temperatury nie spadają poniżej zera, a ziemi lub wody nie pokrywa warstwa lodu, większość ptaków poradzi sobie ze znalezieniem pożywienia. Szukają roślin, owadów lub nasion. Dopiero silne mrozy są przesłanką do tego, aby człowiek przygotował im pokarm.

Chleb dla kaczek i sikorek? Tylko im zaszkodzi. Lepiej karmić je nasionami lub orzechami

W dzieciństwie większość z nas rzucała chleb kaczkom. Te chętnie pałaszowały przyniesiony przysmak, jednak nie z korzyścią dla ich zdrowia. W naturalnej diecie ptaków nie występuje pieczywo, nadmierna ilość zakwasza układ pokarmowy, prowadzi do cukrzycy, co finalnie osłabia organizm. Czym więc karmić latające stworzenia?

- Kaczki i inne ptaki wodne można dokarmiać natomiast ziarnem, na przykład owsem, kukurydzą czy pszenicą i warzywami, takimi jak marchew, gotowane ziemniaki i kapusta – informują eksperci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Jedzenie powinno mieć przystępną formę (drobnych ziaren lub kawałeczków warzyw), aby ptaki mogły je swobodnie skonsumować. Nie wolno też popełniać błędu w postaci wrzucania go do wody – nie tylko zanieczyszcza dany akwen, ale może się szybko zepsuć. Najlepiej rozsypać pokarm i się oddalić. Uczenie kaczek czy gołębi obecności człowieka także zaburza ich naturalne instynkty.

W Polsce oprócz chętnie karmionych kaczek, na zimę pozostają m.in. sikorki, dzięcioły, sójki, wróble, sroki, czy też wrony. Najlepszym sposobem na pomaganie ptakom, które nie żyją w wodzie, jest ustawienie karmnika lub budki lęgowej. To, co można im wsypać do środka, to ziarna, nasiona, kasze, orzechy, suszone owoce lub warzywa. W wielu sklepach dostępne są gotowe mieszanki lub kule. Sikorki dodatkowo uwielbiają słoninę.

Ptaki potrzebują się nawadniać

Jeśli zdecydujemy się dokarmiać ptaki, trzeba to robić regularnie, dopóki temperatury nie podniosą się i zwierzęta same będą mogły zadbać o posiłek. Warto pamiętać też o naczyniu z wodą, zdobycie płynów w trakcie mrozów jest dla nich ciężkim zadaniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Karmisz kaczki chlebem? To błąd. Kiedy i czym dokarmiać ptaki w okresie zimowym? Sprawdź! - Strefa Agro

Wróć na blachownia.naszemiasto.pl Nasze Miasto