Historia Blachowni związana jest ściśle z rozwojem przemysłu. Miasto leży w Częstochowskim Obszarze Rudonośnym. Na rok 1610 datuje się założenie w tym mieście manufaktury i uruchomienie wielkich pieców hutniczych. W miejscu istniejącej wcześniej kuźnicy marszałek wielki koronny, starosta olsztyński i krzepicki Mikołaj Wolski wybudował blacharnię. W 1630 roku huta wytwarzała około 800 wozów żelaza rocznie[3]. W 1782 roku wieś podlega pod parafię w Konopiskach. W 1835 roku powstała fabryka i odlewnia blachy. W latach 1950. rozbudowano hutę i kopalnie rud żelaza w okolicznych miejscowościach, Blachownia uzyskała status osiedla, a w 1967 roku nadano jej prawa miejskie. W 1951 roku oddano do eksploatacji kopalnię rud żelaza „Jerzy” („św. Jerzy”).
W czasie okupacji Blachownia (jako Blachstädt) stanowiła siedzibę powiatu w ramach rejencji opolskiej, która wchodziła w skład prowincji Śląsk, a od 1941 roku w skład nowej prowincji Górny Śląsk.
Obecnie huta to PPUH Bostal sp. z o.o., spadkobierca państwowego Zakładu Elektro-Metalurgicznego. Od 2010 roku i upadku PPUH Bostal, produkcję rozpoczeła nowa fabryka WULFER sp. z o.o. Miasto graniczy z dużym kompleksem lasów.
15 sierpnia 2008 roku przez Blachownię przeszła trąba powietrzna. Poważnie uszkodzone zostały 122 domy mieszkalne i 62 budynki gospodarcze. Ucierpiał m.in. budynek Urzędu Miasta i kościół miejscowej parafii, z którego zerwana została wieża. Wiatr zniszczył także ponad 10 hektarów lasów.
Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 9865 mieszkańców.
źródło: wikipedia.org
Zobacz również:
Strona internetowa miasta Blachownia
Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?